  • ECQ-V1H823JL
ECQ-V1H823JL
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1H823JL
HK JDW NO:
590-ECQ-V1H823JL
Datasheet:
ECQ-V1H823JL
Purchasing and Inquiry
ECQ-V1H823JL Overview
A 0.197 5.00mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.
ECQ-V1H823JL Features
ECQ-V1H823JL Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECQ-V1H823JL applications of film capacitors.
  • Electronic ballasts
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Industrial and automotive inverters
  • Filters
  • Battery management system
  • IGBT
  • Global positioning systems
  • Mobile communications
  • Switch mode power supplies
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1H823JL
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.142W 7.30mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.6mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm