  • ECQ-U2A105MG
ECQ-U2A105MG
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-U2A105MG
HK JDW NO:
590-ECQ-U2A105MG
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-U2A105MG
Description:
ECQ-UG 1μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 909mV-DC 275V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-U2A105MG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-UG
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.004Lx0.610W 25.50mmx15.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    909mV
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height
    24.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    25.5016mm
  • Width
    15.494mm