  • ECQ-P6222JU
ECQ-P6222JU
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-P6222JU
HK JDW NO:
590-ECQ-P6222JU
Datasheet:
ECQ-P6222JU
Description:
ECQ-P(U) 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-P6222JU
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECQ-P(U)
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.217W 14.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    5.5mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm