  • ECQ-E6105JF
ECQ-E6105JF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6105JF
HK JDW NO:
590-ECQ-E6105JF
Description:
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6105JF
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.492W 31.00mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    12.5mm
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    630V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    21.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.921 23.40mm