  • ECQ-E2685JF
ECQ-E2685JF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2685JF
HK JDW NO:
590-ECQ-E2685JF
Datasheet:
ECQ-E2685JF
Description:
Cap Film 6.8uF 250V PET 5% (31 X 13 X 22.4mm) Radial 27.5mm 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2685JF
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.512W 31.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Depth
    13mm
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    22.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.941 23.90mm
  • Length
    31mm