  • ECQ-E2225KS
ECQ-E2225KS
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2225KS
HK JDW NO:
590-ECQ-E2225KS
Datasheet:
ECQ-E2225KS
Description:
ECQ-E(K) 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2225KS
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    ECQ-E(K)
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.374W 31.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.807 20.50mm
  • Length
    30.988mm
  • Width
    9.4996mm