  • ECQ-E2183JF
ECQ-E2183JF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2183JF
HK JDW NO:
590-ECQ-E2183JF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
Cap Film 0.018uF 250V PET 5% (10.3 X 4.4 X 7.5mm) Radial 7.5mm 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2183JF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.173W 10.30mmx4.40mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4.4mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm