  • ECOS2WP181DX
ECOS2WP181DX
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2WP181DX
HK JDW NO:
590-ECOS2WP181DX
Datasheet:
ECOS2WP181DX
Description:
180μF Capacitor 20% Bulk 1.35A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2WP181DX
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    921mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.85381mA
  • Ripple Current
    1.35A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm