  • ECOS2VA101BA
ECOS2VA101BA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2VA101BA
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECOS2VA101BA
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% Bulk 690mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2VA101BA
  • Package / Case
    Aluminum
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Reference Standard
    IEC384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    690mA
  • Diameter
    22mm
  • Length
    30mm