  • ECOS2DA471CA
ECOS2DA471CA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2DA471CA
HK JDW NO:
590-ECOS2DA471CA
Package:
Datasheet:
ECOS2DA471CA
Description:
470μF Capacitor 20% 1.4A 10mm
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2DA471CA
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    353mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    200V
  • Leakage Current
    0.91978mA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Hole Diameter
    2 mm
  • Ripple Current (AC)
    1.4A
  • Diameter
    25mm
  • Height
    35mm
  • Length
    35mm
  • Width
    25.4mm