  • ECOS2CP681BA
ECOS2CP681BA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2CP681BA
HK JDW NO:
590-ECOS2CP681BA
Datasheet:
ECOS2CP681BA
Description:
680μF Capacitor 20% Bulk 2.5A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2CP681BA
    Aluminum
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.98955mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Length
    40mm