  • ECOS2AP471BL
ECOS2AP471BL
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2AP471BL
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECOS2AP471BL
Package:
Datasheet:
ECOS2AP471BL
Description:
470μF Capacitor 20% 1A 10mm
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2AP471BL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Published
    2001
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    459mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    100V
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Hole Diameter
    2 mm
  • Current - Leakage
    989.5μA
  • Ripple Current (AC)
    1A
  • Diameter
    22mm
  • Height
    20mm
  • Length
    20mm