  • ECO-S2GP271EA
ECO-S2GP271EA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2GP271EA
HK JDW NO:
590-ECO-S2GP271EA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ECO-S2GP271EA
Description:
TS-UP 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.67A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2GP271EA
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TS-UP
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Resistance
    675mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    675mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.9859mA
  • Ripple Current
    1.67A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.67A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.338A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm