  • ECO-S2GA820CA
ECO-S2GA820CA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2GA820CA
HK JDW NO:
590-ECO-S2GA820CA
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
ECO-S2GA820CA
Description:
TS-HA 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 6359
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2GA820CA
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TS-HA
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.617Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.617Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    640mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    896mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm