  • ECO-S2CP331BA
ECO-S2CP331BA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2CP331BA
HK JDW NO:
590-ECO-S2CP331BA
Description:
330μF Capacitor 20% Bulk 1.45A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2CP331BA
    Aluminum
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    553mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.68935mA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Length
    25mm