  • ECL10US03-P
ECL10US03-P
advertisement
Manufacturer No:
ECL10US03-P
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECL10US03-P
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ECL10US03-P
Description:
PSU, 10W, 3.3V, MINI, PCB MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECL10US03-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    25.4mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.057lb 25.85g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECL (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.90 H 50.8mmx25.4mmx22.9mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    8.6W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X5
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    72%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    2.6A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    2.6A
  • Output Power
    8.6W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    2.6A
  • Max Output Power
    8.6W
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Current
    200mA
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    18.46mm
  • Length
    49.5mm