  • ECH-U1C393JB5
ECH-U1C393JB5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1C393JB5
HK JDW NO:
590-ECH-U1C393JB5
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ECH-U1C393JB5
Purchasing and Inquiry
ECH-U1C393JB5 Overview
Temperatures of -55°C~125°C are suitable for operating the device.
ECH-U1C393JB5 Features
ECH-U1C393JB5 Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECH-U1C393JB5 applications of film capacitors.
  • Switch-mode power supplies
  • Lighting
  • Filtering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • IGBT
  • Blocking
  • Industrial and automotive inverters
  • Coupling, decoupling
  • Electronic ballasts
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1C393JB5
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2004
  • Series
    ECH-U(B)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    1.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm