  • ECEA1HKG100B
ECEA1HKG100B
advertisement
Manufacturer No:
ECEA1HKG100B
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECEA1HKG100B
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECEA-KG(50V) 10μF Capacitor 20% Box 121mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECEA1HKG100B
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Packaging
    Box
  • Series
    ECEA-KG(50V)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    121mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • ESR
    2000 mΩ
  • Current - Leakage
    3μA
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    7mm