  • ECE10US48
ECE10US48
advertisement
Manufacturer No:
ECE10US48
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECE10US48
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
ECE10US48
Description:
XP POWER ECE10US48 AC/DC PCB Mount Power Supply, Compact, Fixed, 1 Output, 85 V, 264 V, 10 W, 48 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECE10US48
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ECE10US48.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.053lb 24.04g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Published
    2012
  • Series
    ECE (10W)
  • Size / Dimension
    1.50Lx1.00W x 0.60 H 38.1mmx25.4mmx15.2mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    38.1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CSA, cUL, EN, UL
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    210mA
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Output Current
    210mA
  • Output Power
    10W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    210mA
  • Max Output Power
    10W
  • Nominal Output Voltage
    48V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    15.24mm
  • Width
    25.4mm