  • ECE-V1JA220UP
ECE-V1JA220UP
advertisement
Manufacturer No:
ECE-V1JA220UP
HK JDW NO:
590-ECE-V1JA220UP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
ECE-V1JA220UP
Description:
VS 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 35mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECE-V1JA220UP
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VS
  • Published
    1998
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.01386mA
  • Ripple Current
    35mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.244 6.20mm