  • ECE-V1CA220NP
ECE-V1CA220NP
advertisement
Manufacturer No:
ECE-V1CA220NP
HK JDW NO:
590-ECE-V1CA220NP
Datasheet:
ECE-V1CA220NP
Description:
VS 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 39mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECE-V1CA220NP
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.00704mA
  • Ripple Current
    39mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Tan Delta
    0.32
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39mA @ 120Hz