  • ECE-P2GP152HX
ECE-P2GP152HX
advertisement
Manufacturer No:
ECE-P2GP152HX
HK JDW NO:
590-ECE-P2GP152HX
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
ECE-P2GP152HX
Description:
T-UP 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.12A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ECE-P2GP152HX
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    T-UP
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    133mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.32379mA
  • Ripple Current
    6.12A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.12A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.568A @ 10kHz
  • Diameter
    50mm
  • Height
    63mm
  • Height Seated (Max)
    2.480 63.00mm