  • ECE-P2GA162HA
ECE-P2GA162HA
advertisement
Manufacturer No:
ECE-P2GA162HA
HK JDW NO:
590-ECE-P2GA162HA
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
ECE-P2GA162HA
Description:
T-HA 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.69A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ECE-P2GA162HA
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T-HA
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1600μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    114mOhm
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.4mA
  • Ripple Current
    5.69A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.69A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.966A @ 10kHz
  • Diameter
    50mm
  • Height Seated (Max)
    3.622 92.00mm
  • Length
    92mm