  • ECE-P2EA432HA
ECE-P2EA432HA
advertisement
Manufacturer No:
ECE-P2EA432HA
HK JDW NO:
590-ECE-P2EA432HA
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
ECE-P2EA432HA
Description:
T-HA 4300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.67A 1.969Dia 50.00mm -40°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ECE-P2EA432HA
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T-HA
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    4300μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.1105mA
  • Ripple Current
    6.67A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.67A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.338A @ 10kHz
  • Diameter
    50mm
  • Height Seated (Max)
    3.622 92.00mm
  • Length
    92mm