  • ECE-A1HKAR22I
ECE-A1HKAR22I
advertisement
Manufacturer No:
ECE-A1HKAR22I
HK JDW NO:
590-ECE-A1HKAR22I
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECE-A1HKAR22I
Description:
KA 0.22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECE-A1HKAR22I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KA
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm