  • ECASD40D157M009K00
ECASD40D157M009K00
advertisement
Manufacturer No:
ECASD40D157M009K00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-ECASD40D157M009K00
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
ECASD40D157M009K00 Overview
3A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.2 remains in the place of the comp2nt with pin number [2.Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 2V.Ideally, the operating temperature should be -40°C~105°C.
ECASD40D157M009K00 Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2V
an operating temperature of -40°C~105°C
ECASD40D157M009K00 Applications
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
ECASD40D157M009K00
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECAS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    9mOhm
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.03mA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height
    7.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm