  • ECA2AAM100X
ECA2AAM100X
advertisement
Manufacturer No:
ECA2AAM100X
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECA2AAM100X
Datasheet:
ECA2AAM100X
Description:
10μF Capacitor 20% 70mA 2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECA2AAM100X
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Ripple Current
    70mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    70mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm