  • ECA1VAM221X
ECA1VAM221X
advertisement
Manufacturer No:
ECA1VAM221X
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECA1VAM221X
Description:
220μF Capacitor 20% 350mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECA1VAM221X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Published
    1998
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Voltage
    35V
  • Ripple Current
    350mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    350mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm