  • ECA-2WM010B
ECA-2WM010B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2WM010B
HK JDW NO:
590-ECA-2WM010B
Datasheet:
ECA-2WM010B
Description:
M 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 37mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11415
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2WM010B
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    37mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    37mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    62.9mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm