  • ECA-2VM3R3
ECA-2VM3R3
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2VM3R3
HK JDW NO:
590-ECA-2VM3R3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECA-2VM3R3
Description:
M 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2VM3R3
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    60mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    102mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    60mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm