  • ECA-2VHG4R7B
ECA-2VHG4R7B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2VHG4R7B
HK JDW NO:
590-ECA-2VHG4R7B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
NHG 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 50mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 208
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2VHG4R7B
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1087mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    75mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm