  • ECA-2VHG100B
ECA-2VHG100B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2VHG100B
HK JDW NO:
590-ECA-2VHG100B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECA-2VHG100B
Description:
NHG 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 82mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 758
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2VHG100B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.22mA
  • Ripple Current
    82mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    82mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    123mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm