  • ECA-2EHG3R3B
ECA-2EHG3R3B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2EHG3R3B
HK JDW NO:
590-ECA-2EHG3R3B
Description:
NHG 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 42mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2EHG3R3B
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    42mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    42mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    63mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm