  • ECA-2AM100I
ECA-2AM100I
advertisement
Manufacturer No:
ECA-2AM100I
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECA-2AM100I
Description:
10μF Capacitor 20% 70mA 2.5mm Radial
Quantity:
In Stock : 14676
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECA-2AM100I
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Published
    2011
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    70mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Length
    11mm