  • ECA-1HM2R2B
ECA-1HM2R2B
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1HM2R2B
HK JDW NO:
590-ECA-1HM2R2B
Datasheet:
ECA-1HM2R2B
Description:
M 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 20mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11326
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1HM2R2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    M
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    20mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    34mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm