  • ECA-1CM470
ECA-1CM470
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1CM470
HK JDW NO:
590-ECA-1CM470
Datasheet:
ECA-1CM470
Description:
M 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2038
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1CM470
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    130mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    221mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    130mA
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm