  • ECA-1CHG100
ECA-1CHG100
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1CHG100
HK JDW NO:
590-ECA-1CHG100
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECA-1CHG100
Description:
NHG 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -55°C~105°C 2mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1CHG100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Length
    11mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NHG
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C