  • ECA-0JM331
ECA-0JM331
advertisement
Manufacturer No:
ECA-0JM331
HK JDW NO:
590-ECA-0JM331
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECA-0JM331
Description:
M 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4672
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECA-0JM331
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    300mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    510mA @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm
  • Length
    11.2mm