  • ECA-0JHG102BJ
ECA-0JHG102BJ
advertisement
Manufacturer No:
ECA-0JHG102BJ
HK JDW NO:
590-ECA-0JHG102BJ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ECA-0JHG102BJ
Description:
NHG 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 380mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECA-0JHG102BJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    380mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    380mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    437mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11.5mm