  • EB2-24NU-L
EB2-24NU-L
advertisement
Manufacturer No:
EB2-24NU-L
HK JDW NO:
417-EB2-24NU-L
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
EB2-24NU-L
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Step5Bar-code shipping tag
EB2-24NU-L
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Depth
    11.5mm
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Coil Resistance
    2.88kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Length
    14.3mm