  • EB2-12NU-L
EB2-12NU-L
advertisement
Manufacturer No:
EB2-12NU-L
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EB2-12NU-L
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
EB2-12NU-L
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EB2-12NU-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Gold Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    EB2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Depth
    11.5mm
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    1A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.03kOhm
  • Operate Time
    2ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    11.7mA
  • Release Time
    1ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Length
    14.3mm