  • E92F3J1VNT332MCA5T
E92F3J1VNT332MCA5T
advertisement
Manufacturer No:
E92F3J1VNT332MCA5T
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E92F3J1VNT332MCA5T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description:
U92F 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 12.2A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
E92F3J1VNT332MCA5T
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U92F
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    385V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Pitch
    24.9936mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    37mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    12.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.446A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    4.232 107.50mm