  • E37L401CPN183MFM9M
E37L401CPN183MFM9M
advertisement
Manufacturer No:
E37L401CPN183MFM9M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E37L401CPN183MFM9M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
U37L 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 40.6A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37L401CPN183MFM9M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U37L
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.504Dia 89.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    18000μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    40.6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    32.853A @ 10kHz
  • Diameter
    89mm
  • Height
    89mm
  • Height Seated (Max)
    8.661 220.00mm