  • E37F351CPN123MFE3M
E37F351CPN123MFE3M
advertisement
Manufacturer No:
E37F351CPN123MFE3M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E37F351CPN123MFE3M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
U37F 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 29.3A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37F351CPN123MFE3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U37F
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.504Dia 89.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    29.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    29.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    41.313A @ 10kHz
  • Diameter
    89mm
  • Height
    89mm
  • Height Seated (Max)
    5.669 144.00mm