  • E36D251HPS152MC54M
E36D251HPS152MC54M
advertisement
Manufacturer No:
E36D251HPS152MC54M
HK JDW NO:
856-E36D251HPS152MC54M
Description:
U36D 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.34A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D251HPS152MC54M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    22.225mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    87.9mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.875 22.22mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.34A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.34A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.676A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    2.125 53.98mm