  • E36D201HPN182MA79M
E36D201HPN182MA79M
advertisement
Manufacturer No:
E36D201HPN182MA79M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E36D201HPN182MA79M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
U36D 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.48A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D201HPN182MA79M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U36D
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    76.6mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.48A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.48A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.872A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm