  • E300KR20
E300KR20
advertisement
Manufacturer No:
E300KR20
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-E300KR20
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
Description:
Wirewound Resistors 300watt .2ohm 10% High Power
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E300KR20
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to E300KR20.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Terminal Shape
    LUG
  • Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Corrib®280
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400 ppm/°C
  • Resistance
    200mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    400°C
  • Min Operating Temperature
    25°C
  • Voltage - Rated
    6V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    300W
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Vitreous Enamelled
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    1.126 OD 0.748 ID 28.60mmx19.00mm
  • Length
    8.500 215.90mm