  • D1000K3R0
D1000K3R0
advertisement
Manufacturer No:
D1000K3R0
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-D1000K3R0
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
Description:
ADJ PWR RES 3 OHM 1000W CHAS MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
D1000K3R0
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to D1000K3R0.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Mfr
    Ohmite
  • Series
    Dividohm?210
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    3 Ohms
  • Power (Watts)
    1000 W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    2.500" OD, 1.752" ID (63.50mm x 44.50mm)
  • Length
    20.000" (508.00mm)