  • E2E-X22C130 2M
E2E-X22C130 2M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X22C130 2M
HK JDW NO:
607-E2E-X22C130 2M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2E-X22C130 2M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X22C130 2M Overview
E2E-X22C130 2M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.866 (22mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 200Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X22C130 2M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X22C130 2M Proximity Sensors applications.
  • PC monitors
  • Home appliances
  • TV
  • Lighting
  • Collision detection on robots
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Anti-aircraft systems
  • Usage in Security
  • Recycling plants
  • Wearables
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X22C130 2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    E2E
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.866 (22mm)
  • Response Frequency
    200Hz