  • E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M
E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2E Series Stainless Steel Cable with Connector Cylinder, Threaded - M8
Purchasing and Inquiry
E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M Overview
E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 2kHz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M Applications
  • Display products
  • Parking
  • Office automation equipment
  • Lighting
  • PC monitors
  • Count different applications
  • Usage in Security
  • Rolling mills
  • Notebooks
  • Contact less switching
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X1R5B2L8-M1TJ 0.3M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
  • Response Frequency
    2kHz